Scottish Leader

Škotiškas maišytas viskis Scottish Leader  – vienas populiariausių viskių Lietuvoje. Daugelis mūsų šalyje šį viskį pasirenka parduotuvių lentynose, tačiau nedaugelis žino šio viskio kilmę, skonio paslaptis ir sąsajas su kitais škotiškais viskiais. Tad kviečiame susipažinti su Scottish Leader.

Istorija

Scottish Leader ištakos siekia XIX a. antrą pusę, kai šį viskį pradėjo gaminti bendrovė Ross Bros, įsikūrusi garsiame škotiško viskio gamybos mieste Dambartone. Nors pati bendrovė buvo įsteigta dar XIX a. pradžioje ir pagrindinė jos veikla buvo prekyba vynu  bei maisto produktais, tačiau tik XIX a. septintajame dešimtmetyje broliai Rossai nusprendė užsiimti verslu, kuris tuo metu ypač klestėjo Škotijoje (tiek legaliai, tiek nelegaliai) – viskio gamyba. Ross Bros gamino keletą puikių maišytų viskių, tačiau tuo metu pats populiariausias tarp jų buvo Scottish Leader.

Besidomintys viskiu žino, jog maišytas viskis gaminamas maišant salyklinius ir grūdinius viskius. Pirmieji  mišiniui suteikia pagrindinius skonius ir aromatus, o grūdiniai viskiai užpildo jo tūrį ir subalansuoja skonių ir aromatų pusiausvyrą. Įprastai vyrauja nuomonė, jog kuo didesnė salyklinio viskio koncentracija maišytame viskyje, tuo jo skonis turtingesnis. Todėl, kitą Scottish Leader viskio istorijos liniją galima tapatinti su škotiško salyklinio viskio darykla Deanston. Būtent šioje distilerijoje daromas viskis yra bazinis Scottish Leader salyklinis komponentas.

Pastate, kuriame šiuo metu daromas Deanston viskis, 1785 metais buvo įkurtas medvilnės fabrikas. Šio fabriko dėka to paties Deanston pavadinimo miestelis ėmė augti ir XIX a. trečiajame dešimtmetyje jame jau gyveno ir dirbo daugiau nei 1000 darbuotojų. Beveik porą amžių fabrikas buvo pagrindinis pragyvenimo šaltinis vietiniams gyventojams, tačiau 1965 metais susidūrus su medvilnės tiekimo problemomis fabrikas buvo uždarytas.

Galbūt tai buvo praradimas tekstilės pramonei, tačiau tikras atradimas viskio rinkai. Jau po metų, 1966-aisiais, fabrikas buvo perdarytas į viskio daryklą. Už kelių žingsnių tekanti Teito (angl. Teith) upė tapo idealiu vieno pagrindinių viskio ingredientų – vandens – šaltiniu.

1990 metais daryklą įsigijo bendrovė Burn Stewart Distillers, kuri turėjo teises į viskio prekinio ženklo Scottish Leader gamybą. Todėl, nuo 1990-ųjų kaip pagrindinė Scottish Leader salyklinė žaliava pradėta naudoti Deanston darykloje daromas viskis , o Deanston distilerija pavadinta Scottish Leaders namais.

Kaip ir daugelio kitų maišytų škotiškų viskių, taip ir Scottish Leader tikslus receptas laikomas paslaptyje. Deanston daryklos rūsio meistras Ianas MacMillanas pats asmeniškai kruopščiai atrenka viskius, iš kurių maišomas Scottish Leader. Kruopštumas čia labai svarbus – juk maišytame viskyje svarbiausiai metų metus išlaikyti vienodą skonį, prie kurio pripratę viskio mėgėjai. Vis dėlto yra žinoma, jog Scottish Leader gamybai naudojama daugiau nei 20 įvairių salyklinių viskių, kurių didžiausia dalis tenka Deanston darykloje gaminamam viskiui.

Taip pat, nereikia nuvertinti ir vandens bei statinių, kurie daro didelę įtaką viskio skoniui. Teito upė, ant kurios kranto stovi distilerija ir kurios vanduo naudojamas Scottish Leader bei jo „širdimi“ vadinamam Deanston viskiui daryti yra vienas didžiausių lobių. Ši upė pasižymi itin švariu vandeniu.

Deanston salykliniam viskiui – brandinti naudojamos ąžuolo statinės, kuriose prieš tai buvo brandinami burbonas (amerikietiškas viskis) ir cheresas (saldus pastiprintas ispaniškas vynas). Kruopštus statinių parinkimas irgi svarbus galutiniam rezultatui. Galiausiai, Deanston daryklos rūsiuose, kuriuose viskis paliekamas subręsti, visais metų laikais išlieka pastovi oro temperatūra, todėl čia idealios sąlygos viskio brandinimui.

Keletas įdomių faktų apie Scottish Leader:

Pasaulio pirkėjų simpatijas pelnančio viskio Scottish Leader butelis nuo šiol dar stipriau atspindi šio gėrimo kokybę ir tradicijas. Nuo XIX a. pradžios gaminamo ir į atnaujinto dizaino butelius pilstomo maišyto viskio etiketę žymi vyriausiojo maišytojo Iano MacMillano parašas. Tai jo lojalumo šio gėrimo gamybai ženklas ir asmeninis, keturis dešimtmečius Deanston viskio daryklai atidavusio profesionalo kokybės garantas.

Scottish Leader  - vienas iš greičiausiai augančių viskių Jungtinėje Karalystėje.

Elnias ant butelio etiketės yra Škotijos kalnų elnias, vienas iš Hailando (angl. Highland) regiono simbolių. Scottish Leader daromas būtent Hailando regione.

Deanston darykla, kuri vadinama Scottish Leader namais, turi dvi dideles vandens turbinas, jos gamina keletą megavatų elektros, kurios užtenka ne tik viskio gamybos poreikiams, bet ir vietos bendruomenei.

Deanson viskio daryklos apylinkėse stovi garsioji škotų Stirlingo pilis. Šioje pilyje buvo karūnuojami Škotijos karaliai, taip pat jį buvo svarbi tvirtovė škotų kovoje už nepriklausomybę nuo britų. Laikoma, kad šiose apylinkėse formavosi škotų tautos identitetas, o pilis iki šių dienų primena apie protėvių palikimą.

Šiuo metu Scottish Leader parduodamas daugiau nei 60-yje pasaulio šalių.

Scottish Leader yra vienas iš nedaugelio prekinių viskio ženklų, kurie turi lietuvišką internetinę svetainę www.scottishleader.lt