Gerston

GERSTON
Regionas: Škotijos Aukštumos (Highland)
Šiuo metu nebedirba. Viskį darė 1796 – 1914 m.

Gerston viskio istorija susideda iš dviejų pasakojimų apie dvi distilerijas: Gerston One ir Gerston Two.

Gerston One - maža, šeimos valdoma viskio darykla fermoje, kuri darė nedaug, tačiau kokybiško „gyvybės vandens“ tiek vietiniai rinkai, tiek eksportui. Distilerijos produkcija buvo labai populiari Londone, o dalis jos net gi pasiekdavo Brazilijoje ir Indijoje gyvenusius viskio mylėtojus. Gerston One gyvavo beveik 80 metų ir bemaž visą šį laiką priklausė Swanson‘ų šeimai.

Gerston Two buvo industrinio lygio darykla, per metus išvaranti 80 000 galonų spirito (apie 364 000 litrų). Jos savininkai tikėjosi pasinaudoti Gerston One sėkme statydami naują daryklą, kuri savo pajėgumais pirmąją lenkė net 10 kartų. Gerston Two duris atvėrė 1886-aisiais, kaip, ko gero, inovatyviausia ir moderniausia tų laikų viskio darykla. Distilerijos dizainas išnaudojo nuokalnę, kurioje ji stovėjo. Sumaniai išnaudota sunkio jėga gelbėjo įvairiuose darbo procesuose. Gerston Two gyvavo tik kelis dešimtmečius, kadangi jai nepavyko pakartoti  Gerston One sėkmės.

Gerston distilerijos stovėjo toli šiaurėje esančiame Halkirk miestelyje, Caithness apygardoje. Tame Škotijos regione, vietinė ekonomika yra paremta žemės ūkiu ir žvejyba, nors ir didelę dalį kraštovaizdžio dengia pelkės ir uolos. Tokios gamtinės sąlygos buvo idealios nelegalaus viskio varymui. 1826-ųjų akcizo dokumentuose yra užfiksuota bent 17 veikiančių legalių distilerijų, o štai vietinis laikraštis Caithness Courier pranešė net apie 200 nelegalių distiliuotojų tais metais.

Gerston One 1796-aisiais įkūrė Francis Swanson‘as ir ją valdė iki 1825-ųjų, kuomet daryklą perleido sūnui James‘ui. Pastarasis jos savininku išbuvo beveik pusę amžiaus, kol 1872-aisiais ji buvo parduota. Po trijų metų distilerija buvo uždaryta, o 1882-aisiais sugriauta.

Gerston Two pastatyta buvo 1886-aisiais, šalia ką tik  įkurtos Halkirk traukinių stoties ir maždaug mylia nuo vietos, kurioje stovėjo senoji darykla. Distilerija pradžioje priklausė Londono kompanijai The Gerston Distillery Company. Po vienuolikos metų, ją įsigijo Northern Distilleries Limited, kuri daryklą pervadino į Ben Morven. Su nauju vardu pilnu pajėgumu ji veikė tik 3 metus ir 1900-aisias veiklą sustabdė. Vėlesniais metais distilerijoje buvo retkarčiais distiliuojama. Tai truko 1911-ųjų, o 1914-aisiais ji buvo nugriauta.

Gerston One vandenį viskio darymui ėmė iš netoliese tekančio bevardžio upelio. Šis vanduo yra itin tyras ir turtingas druskomis. Tai viskiui davė subtilų sūrumą, kuris puikiai derėjo su ryškiomis durpių natomis.

Vėliau Gerston Two teigė, jog naudoja tą patį vandens šaltinį, tačiau vargu ar tai buvo tiesa. Atstumas tam buvo per didelis ir greičiausiai jie naudojo vandenį iš netoliese esančio Calder Burn upelio.

Gerston One naudojo vietines durpes, kurios pasižymi sūrumu ir medicininėmis natomis. O štai Gerston Two durpių nenaudojo visai ir darė anuomet vadintą „pure malt“ (seniau „pure malt“ buvo vadinamas viskis, kurį darant nenaudojamos durpės, o dabar „pure malt“ yra vadinamas maišytas salyklinis viskis).

Gerston ferma savo laukuose augino Concerto veislės miežius, pasižyminčius didele alkoholio išeiga. Tačiau viskio gamybai vien jų neužtekdavo, todėl dalis grūdų buvo perkama iš kitų ūkių.

Miežių salyklas ženkliai prisidėjo prie Gerston One daryklos sėkmės. Įrodymų galime rasti Caithness akcizo mokesčių apskaitos dokumentuose. Pagal 1826-ųjų duomenis, iš 63 tonų miežių buvo išvaryta 30695 litrų alkoholio. 487 litrų iš tonos. Tai neabejotinai buvo didžiausia išeiga iš visų aplink veikusių distilerijų.

Gerston Two turėjo 4 aukštus distiliavimo puodus, kurie buvo kaitinami garų pagalba. Kondensavimo sistema buvo sumontuota lauke. Dauguma tų laikų distiliavimo puodų vis dar buvo kaitinama atvira ugnimi, todėl Gerston Two savo laikui buvo labai moderni.

Gerston One distilerija brandino savo produkciją. Romas buvo anuomet itin populiarus tuose kraštuose, todėl labai tikėtina, kad Gerston viskis buvo brandinamas romo statinėse. Net ir neturėdama didelių viskio darymo pajėgumų, darykla turėjo virš 100 klientų vien Caithness rajone, rašoma 1849-ųjų dokumentuose. Be to, jų „gyvybės vandenį“ gausiai pirko įvairūs Didžiosios Britanijos aukštuomenės atstovai, o dalis pasiekdavo net gi Buenos Aires, Kalkutą ir Madrasą.

Gerston One gyvavo 86 metus, beveik visą tą laiką buvo aktyvi ir sugebėjo užsitarnauti puikią reputaciją tiek vietiniu mastu, tiek tarp lordų ir ministrų Londone. Jos sėkmę lėmė efektyvus vadovavimas, bei žaliavų kontrolė. Daryklos vandens šaltinis buvo aukščiausios kokybės, o didžiąją dalį miežių Swanson‘ai užsiaugindavo patys. Tiek Francis, tiek James‘as buvo tobulai įvaldę viskio distiliavimo meną ir išlikę dokumentai apie daryklos našumą tai patvirtina.

Kaip bebūtų, 1871-aisiais laikraštyje Caithness Courier pasirodė skelbimas, jog distilerija parduodama. Nėra tiksliai žinoma kodėl taip nutiko. Spėjama, jog dėl žemės ūkio darbų aplinkinėse fermose ar bandymo plėstis, Gerston One darykla neteko savo vandens šaltinio ir nebegalėjo išlaikyti savo daromo viskio kokybės. Nauji jos savininkai dar keletą metų bandė gaudyti sėkmę, tačiau jiems nepavyko ir 1875-aisiais distilerija buvo uždaryta.

Gerston Two buvo visai kitokių mastų. Jos pajėgumai buvo didžiausi apylinkėse, o technologiniai sprendimai ko ne pažangiausi visoje Škotijoje. Žaliavas viskiui daryti, distilerija pirko industriniu mastu, kas iš pagrindų pakeitė produkcijos skonį, kuris negalėjo prilygti Swanson‘iškajam. Gerston Two viskio darymui nenaudojo durpių, miežius pirko iš Lowland regiono, o distiliavimui naudojo didelius katilus ir dėka to, išgaudavo švelnų ir lengvą spiritą. Šios viskio charakteristikos buvo visai nebūdingos Gerston One daryklos „gyvybės vandeniui“.

Sprendimas nenaudoti vietinių žaliavų daryklai turėjo neigiamų pasekmių. Vietinei bendruomenei tai itin nepatiko.

Gerston Two daryklos viskis nebuvo būdingas Highland regionui, todėl dauguma prekybininkų, kurie kadaise pirkdavo Gerston One viskį pasirinko kitas, labiau regionui būdingą „gyvybės vandenį“ darančias daryklas. Tai gi, ambicingas planas sukurti Gerston One daryklos kopija žlugo ir darykla buvo uždaryta.